MENU

Edukacja

Spotkanie III - Magiczny dom

W grudniu spotkanie pt. „Magiczny dompoprowadzili - Kamila Pietrzak-Polakiewicz i Cezary Żołyński - aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy. Zabawa w teatr z pewnością podsuneła im pomysł jak można spędzić wolny czas.

Spotkanie I - Akordeon i Ja

Październikowe spotkanie pt. „Akordeon i Ja” poprowadził muzyk - Marek Zalewski, który specjalizuje się m.in. w grze na akordeonie. Na warsztatach dzieci poznały ten magiczny instrument i jego budowę. Próbowały odgadnąć co sprawia że jest on wyjątkowy wśród innych instrumentów. Nauczyły się alfebetu muzycznego śpiewając skoczną piosenkę zaczynającą się od znanym wszystkim słów ,,Jedzie pociąg z daleka..". Melodia ta z pewnością długo będzie dzwięczeć w ich uszach.

Spotkanie VIII - Wycinanie i sklejanie

Na zajęciach z Gustawem Nawrockim dzieci poznały bardzo ciekawą technikę kolażu a przy okazji zaliczyły lekcję histrii sztuki. Do swoich prac wykorzystywały reprodukcję znanych dzieł wielkich malarzy. Mieli do wyboru portrety stworzone przez m.in.: Fridę Kahlo, Pisassa, Leonardo da Vinci, Andiego Warhola, Jana Vermerra, Witkacego, Vincenta Van Gogha. Z otrzymanych przedstawień wycinali poszczególne elementy tworząc całkiem nową kompozycję.

 

Spotkanie VI - Krzesłoń, Krzekot, Krzemrówka

Jak wygląda Krzesłoń – czyli krzesło w kształcie słonia? Z jakiego materiału można je wykonać? I wreszcie jak na nim siedzieć? O tym przekonały się dzieci z gorzowskich przedszkoli i podstawówek na warsztatach plastycznych poprowadzonych przez Agnieszkę Kowalską-Kucharczyk. Podczas zajęć obejrzały ciekawe, designerskie projekty mebli. Poznały różne rodzaje siedzisk, których bioniczne formy nawiązywały do kształtów zwierząt. Zaprezentowane na pokazie slajdów rozmaite rozwiązania projektowe zainspirowały je do dalszej pracy. Zadaniem było wykonanie krzeseł, foteli i innego rodzaju siedzonek dla swoich ulubionych zabawek. Jedynym warunkiem do spełnienia miało być upodobnienie mebli do zwierzątek. Finałem pracy z każdą grupą było zakomponowanie specjalnie przygotowanego pokoju mebelozwierzami które wykonały dzieci.

Spotkanie IV - Filcowa makatka

Pierwsze zajęcia w Nowym Roku dla uczestników ,,Warsztatów Sztuki" były czymś zupełnie nowym. Mieli okazję zapoznać się z nieznaną dla większości z nich technikę filowania.

Zobaczyły jak wygląda i jak pachnie ,,surawa" wełna i prześledziły proces obróbki - dowiedziały się czym jest gręplarnia i do czego służą zgrzebła. Po krótkiej prezentacji wyrobów wykonanych tą metodą (etui na telefon, broszka, makatka) same przystąpiły do dzieła.

 

Spotkanie II - Klasyczne inspiracje

W listopadzie dzieci miały okazję uczestniczyć w warszatach tanecznych prowadzonych przez instruktorkę tańca. Na początku zajęć obejrzały fragment baletu ,,Giselle". Z zaprtym tchem śledziły subletne, pełne gracji ruchy wykonawców. Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z terminami baletowymi takimi jak - plié (półprzysiad), relevé (uniesienie na palce), chassé. Spróbowały wykonać układ choreograficzny zaproponowany orzez Agnieszkę Błaszkowską założycielkę Studia Tańca i Ruchu “Akcent” w Gorzówie Wlkp.

Zakończenie - Karuzela 2012-2013

Uroczyste zakończenie Warsztatów Sztuki Karuzela odbyło się 04 czerwca (wtorek) o godz. 10.00 – 12.00 w Miejskim Ośrodku Sztuki przy ul. Pomorskiej 73 w Gorzowie Wielkopolskim.
Podczas zakończenia zaprezentowane zostały prace dzieci oraz dokumentacja fotograficzna z warsztatów.
Odbyło się również uroczyste wręczenie dyplomów.
 

Spotkanie VII - POZNAJEMY TEATR: MAGICZNE FRYZUR

Kwietniowe spotkanie poprowadziły aktorki Beata Chorążykiewicz i Kamila Pietrzak-Polakiewicz.

Na warsztatach pt ,,POZNAJEMY TEATR: MAGICZNE FRYZURY" dzieci dowiedziały się jak powstają peruki, wąsy, brody, baczki. Na własnej skórze sprawdziły na czym polega i jak powstaje charakteryzacja - wykonanie prostego makijażu scenicznego.
Noszenie ciężkich i niewygodnych peruk okazało się trudniejsze niż mogło się wydawać na pierwszy rzut oka.

Po wykonaniu charakteryzacji dzieci próbowały swoich zdolności aktorskich oddając cechy charakterysyczne postaci w które się przemieniły - ćwiczyły swoje ruchy, gestykulację, mimikę.

Na koniec zajęć odbyła się parada postaci w które wcieliły się dzieci.

Spotkanie V - Malowanie światłem

Po malowaniu wełną przyszedł czas na malowanie światłem. Dla uczestników ,,Karuzeli" wszystko jest możliwe. Na początku zajęć udali się w wirtualną wyprawę do Nepalu idąc tropem pana Sławka Sajkowskiego. Zobaczyli jak wygląda ten przepiękny kraj. Dowiedzieli się m.in. w co bawią się dzieci mieszkające wysoko w górach, gdzie nie ma prądu. Część praktyczna okazała się równie ekscytująca. Po zgaszeniu światła wkroczyli w krainę magii.  Posługując się kolorowym światłem latarek kreślili w powietrzu przeróżne kształty. Tak powstawały malowane światłem obrazy. Najpierw wykonano bardzo nietypowe zdjęcie klasowe. Kolejne etapy przemieniały ich w bohaterów różnych scen np. scen walki z mieczami świetlnymi, pasażerów autobusu widmo. Efekt eksperymentu można było podziwić na koniec zajęć.