MENU

Edukacja

WARSZTATY SZTUKI "KARUZELA" 2007/2008

Spotkanie I – październik

"Ślady natury"
W dniach 22-26 października odbyły się pierwsze zajęcia w ramach IV edycji Warsztatów Sztuki „Karuzela”. Przez cały tydzień prowadził je artysta malarz Bogusław Jagiełło. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zapoznać się z podstawowymi technikami graficznymi, ale przede wszystkim sami wykonali prace za pomocą liści i kalki maszynowej. Tematem prac był las. Zadanie jednak wcale nie było łatwe, ponieważ kompozycje należało ułożyć w pewnym porządku a mianowicie rytmicznie.
 
Spotkanie II – listopad

„Światło i cień”
W dniach od 26-28 listopada w ramach „Karuzeli” odbyły się zajęcia z artystą malarzem Józefem Kodziem. Dzieci obserwowały w jaki sposób światło i cień nadają kształt różnym przedmiotom. Za pomocą czarnej i białej kredki rysowały na kolorowym papierze przestrzenne bryły.

„Luksografia”
W  dniach 29-30 listopada uczestnicy warsztatów spotkali się ze Sławomirem Sajkowskim – artystą fotografem. W ciemni fotograficznej dzieci „wyczarowały” zdjęcia bez użycia aparatu poprzez umieszczenie różnych przedmiotów bezpośrednio na papierze fotograficznym i naświetleniu go.

Spotkanie III – grudzień

17-19 grudzień – „Luksografia”
20-21 grudzień – „Światło i cień”

Spotkanie IV – styczeń

„Secesja”
W dniach od 21 do 25 stycznia zajęcia poprowadzili Joanna i Grzegorz Piotrowscy. W dwóch pierwszych dniach warsztatów dzieci wykonały kafle ceramiczne z motywami roślinnymi. W pozostałe dni powstały prace wykonane w trzech technikach: monotypii, ceramiki i stempla.

Spotkanie V – luty

„Charakteryzacja”
W dniach 18-25 lutego dzieci miały okazję poznać aktorkę Beatę Chorążykiewicz, która przybliżyła im techniki charakteryzacji. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się z czego zrobiona jest maska teatralna, jakie są techniki makijażu i jak wykonuje się różnego rodzaju peruki, łyski i wąsy. Na zakończenie zajęć dzieci wzięły udział w balu u afrykańskiego króla.

Spotkanie VI – marzec

„W krainie stuków i szelestów”
W dniach 17 i 18 marca warsztaty prowadził Ireneusz Budny, muzyk. Wśród instrumentów, które dzieci poznały, znalazła się perkusja, ksylofon, wibrafon, ale także inne przedmioty, takie jak butle, miotła, piłka, za pomocą których można wydobywać dźwięki. Zajęcia zakończyły się wspólnym muzykowaniem.

„Wspólne muzykowanie”
W tygodniu po Świętach (26-28 marzec) odbyły się warsztaty muzyczne, tym razem poprowadzone przez Artura Gerlacha. W trakcie zajęć dzieci mogły zagrać na perkusji, na djembe zwanych popularnie „bongosami”, gitarze i innych instrumentach. Ponadto dzieci nauczyły się piosenki w rytmie hip-hopu.

Spotkanie VII – kwiecień

„Papierowe zoo”
W kwietniu Warsztaty Sztuki „Karuzela” poprowadził Dariusz Sapkowski, artysta plastyk. Uczestnicy zajęć wycinali i składali papierowe zwierzaki. Powstały stada kotów, kangurów, pingwinów, wielbłądów i osiołków. Chociaż zadanie wydawało się trudne, każdy z niewielką pomocą dał sobie radę.

Spotkanie VIII – maj

„Pajacyk”

W dniach 15-16 maja oraz 19-21 odbyły się zajęcia pn. „Pajacyk”. Warsztaty poprowadził Gustaw Nawrocki, artysta malarz. Dzieci wykonały ruchomą zabawkę, którą ozdobiły kolorowym papierem. Powstały ptaszki różnej maści: rajskie ptaki, papugi a także wrony!

ZAKOŃCZENIE WARSZTATÓW

16 czerwca uroczyście zakończyliśmy Warsztaty Sztuki „Karuzela”. Dyplomy wręczyli uczestnikom prowadzący zajęcia artyści oraz przedstawiciele władz miasta i Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Zakończeniu towarzyszyła wystawa prac dzieci a także pokaz zdjęć z warsztatów.

wróć