MENU

Wystawy

JAKUB SZCZĘSNY: DZIAŁANIA NA TERENIE ZALUDNIONYM

Wykład
6.02.2018, 18:00

W 2012 roku w Warszawie powstał Dom Kereta – nietypowy projekt autorstwa Jakuba Szczęsnego zrealizowany przez Fundację Polskiej Sztuki Nowoczesnej. Jest to jeden z najwęższych budynków mieszkalnych na świecie, który skonstruowany został w wąskiej szczelinie pomiędzy przedwojenną kamienicą a powojennym blokiem położonym na terenie dawnego getta warszawskiego. Dziś pozostaje on w pełni funkcjonalnym miejscem do życia – na dwóch kondygnacjach mieści sypialnię, gabinet, kuchnię i łazienkę.

Obiekt został zaprojektowany jako pracownia i warszawskie pied-a-terre Etgara Kereta, jednego z najpopularniejszych – również w Polsce – izraelskich pisarzy. Do tej pory Dom gościł pisarza i jego rodzinę (w tym jego ocalałą z getta matkę), a także innych twórców, zapraszanych na rezydencje artystyczne w tym wyjątkowym miejscu.

Jakub Szczęsny
ur. 1973, jest pierwszym polskim architektem, którego projekt- Dom Kereta, został włączony do kolekcji stałej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Pracuje na skraju architektury, dizajnu i sztuki min. w Australii Zachodniej, Stanach Zjednoczonych, Kazachstanie i Brazylii. W 2013 roku uzyskał stopień doktora na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie.Prowadzi warsztaty i wykłady gościnne w School of Form w Poznaniu, Bezalel, USP, New School i GSAPP. Był jednym z założycieli Grupy Projektowej Centrala w 2001 roku. Od 2016 prowadzi własną pracownię SZCZ w Warszawie. www.szcz.com.pl.

Wydarzenie towarzyszące wystawie Homefront.

Partnerem wydarzenia jest SARP Gorzów Wlkp.


Etgar Keret w Domu Kereta, fot. Bartek Warzecha, © Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej

wróć