MENU

Film
REPERTUAR
Zobacz wszystkie >

7. Festiwal Filmów Frapujących

 

Jury w składzie: Kamila Pietrzak-Polakiewicz (przewodnicząca), Bartłomiej Miernik, Iwona Bartnicka, po obejrzeniu 26 konkursowych filmów stwierdziło, iż w wielu z nich odkryło sceny, które zostały w pamięci na dłużej oraz przysporzyły okazji do dyskusji. Wiele z konkursowych tytułów prezentowało wyrównany poziom, ale część z nich szczególnie przemówiła do emocji Jury. Po ciekawej dyskusji Jury postanowiło przyznać:

 

FRAPĘ Wartą Zachodu i 2.000 zł dla filmu „Porcelana ciotki Lili”, reż. Daria Kopiec – za przedstawienie historii kraju jako historii rodzin, oddanie kruchości miłości, szlachetność formy przywodzącą na myśl tytułową porcelanę.

 

FRAPĘ w kategorii FORMA i nagrodę finansową 1.500 dla „Deer boy”, reż. Katarzyna Gondek - za oniryczną formę, zwłaszcza od strony zdjęciowej, która służy historii oraz buduje i podkreśla uniwersalną refleksję dotyczącą bycia innym.

W tej kategorii Jury przyznało Wyróżnienie filmowi "Gwiazdozbiór człowieka", reż. Julia Polkowska – za wizualne rozłożenie na czynniki pierwsze człowieka oraz lekką i zabawną perspektywę w ujęciu tematu.

 

FRAPĘ w kategorii FABUŁA (HISTORIA) i nagrody finansowe po 1.500 zł filmom:

We wsi gadają, reż. Grzegorz Paprzycki – za historię, która wywraca fabularne klisze korzystając przy tym ze schematu bajki, za wielowątkowość oraz podjęcie uniwersalnych tematów, jakże popularnych w obecnym czasie;

Między nami, reż. Maciej Miller – za prawdę emocji, duże słowa, z których znaczenia nie zdajemy sobie do końca sprawy, obrazowanie prawa do błędów oraz oddanie szarości życia.

 

FRAPĘ w kategorii BOHATER i nagrodę finansową 1.500 zł dla filmu „Kobieta budzi się rano”, reż. Olga Chajdas – za wykreowanie bohaterki, która ma odwagę w metaforyczny sposób przekazać lęki przed rutyną życia oraz umiejętne operowanie zewnętrzną perspektywą w ukazaniu świata wewnętrznego.

W tej kategorii Jury przyznało Wyróżnienia filmom:

Król, reż. Aleksander Krzystyniak – za ukazanie bohatera, który ma odwagę być panem własnego świata oraz zachowuje niezwykłość w zwykłym życiu;

Dziadek, reż. Andrzej Święch – za  pozytywnego, ciepłego bohatera, jego autentyzm i prawdziwość, która może być inspiracją dla innych.

 

FRAPA Publiczności powędrowała do filmu "Między nami", reż. Maciej Miller.

 

FRAPĄ Spectatora uhonorowano film "Porcelana ciotki Lili", reż. Daria Kopiec.

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym!!! Dziękujemy Twórcom za tegoroczne filmy - za ciekawe tematy, bohaterów, zmagania z filmową formą. W przyszłym roku liczymy na kolejne FRAPujące produkcje!

Ukłony w kierunku widzów i gości za obecność oraz trzy dni wspólnego "kinowania". Dzięki Wam klimat Festiwalu był równie słoneczny, co aura za oknem!

Dziękujemy również wszystkim, którzy wspomagali tegoroczne FRAPY.

 

Do zobaczenia za rok!

 


 

Poznajcie program FRAP 2018!

 

ZMIANA W PROGRAMIE:

Film "Polyland" oraz rozmowa odbędzie się w innym termnie (informacja wkrótce).
20 października o godzinie 19:30 zapraszamy na przedpremierowy pokaz "The world is yours" w reżyserii Romaina Gavrasa.

Wstęp wolny.

 

O filmie:
THE WORLD IS YOURS

 

 

 

 Wersja do pobrania: PROGRAM

Katalog FRAP 2018 do pobrania: KATALOG

 


 

Przedstawiamy listę filmów zakwalifikowanych do 7. edycji FRAP.

 

Tegoroczna edycja zgromadziła 150 filmów, które zostały nadesłane z różnych stron Polski. Wszystkim autorom bardzo dziękujemy za możliwość filmowego spotkania z różnorodnymi bohaterami, tematami, ciekawymi rozwiązaniami formalnymi!

 

O FRAPY 2018 powalczą:
 

3 minuty, reż. Stanisław T. Buczkowski, 2017, 3:00
Daniel, reż. Anastazja Dąbrowska, 2016, 24:10
Deer Boy, reż. Katarzyna Gondek, 2017, 15:00
Dlaczego przenigdy nie dokarmiać gołębi?, reż. Agnieszka Świętek, 2017, 1:17
Dziadek, reż. Andrzej Święch, 2017, 17:16
Gwiazdozbiór człowieka, reż. Julia Polkowska, 2018, 3:46
Hippopotomonstrosesquipedaliophobia, reż. Marcin Kluczykowski, 2018, 11:32
Ile starczy sił, reż. Hanna Kilińska, 2018, 6:00
Kobieta budzi się rano, reż. Olga Chajdas, 2017, 14:59
Król, reż. Aleksander Krzystyniak, 2018, 10:43
Między nami, reż. Maciej Miller, 2017, 29:43
Niewłaściwe postępowanie, reż. Tomasz Jan Brzyszko, 2018, 12:15
Pocałunek, reż. Rafał Łysak, 218, 5:52
Pofrunąć z krukiem, reż. Hieronim Januszyk, 2018, 8:10
Polowanie na jednorożce, reż. Nawojka Wierzbowska, 2018, 14:33
Porcelana ciotki Lili, reż. Daria Kopiec, 2017. 2:15
Potwory to tacy interesujący ludzie, reż. Błażej Kujawa, 2018, 19:39
Prezent, reż. Sylwia Rosak, 2017, 15:24
Somnambulism, reż. Aga Gawrońska, 2017, 5:05
Spacer w parku, reż. Aleksandra Maciejewska, 2016, 2:11
Tensity, reż. Konrad Kultys, 2018, 10:20
The cave, reż. Kamil Krukowski, 2017, 26:45
Wakacje, reż. Filip Bojarski, 2018, 15:32
We wsi gadają, reż. Grzegorz Paprzycki, 2018, 12:56
Wiem, reż. Piotr Nalazek, 2017, 15:37
Włosy znikąd, reż. Nikodem Płaczek, 2018, 3:43


 

Wszystkie filmy wezmą udział w głosowaniu na FRAPĘ Publiczności.


Spośród zakwalifikowanych filmów, których czas nie przekracza 10 min., zrealizowanych w latach 2017-2018, wyłoniony zostanie laureat FRAPY Spectatora.

 

Organizator

6.10.2018 r.

 


 

W tym roku filmy ocenią:

 

Kamila Pietrzak-Polakiewicz - aktorka, od 1999 r. pracuje w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Zagrała m.in. tytułową rolę w "Iwonie, księżniczce Burgunda" w reż. R. Majora (2000); Nadeżdę w "Sytuacjach rodzinnych" reż. Wiesław Górski, Teatr im. Juliusza Osterwy, Gorzów Wlkp. (2001); Drzazgę w "Wolności", reż. Justyna Celeda, (2004); tytułowe role w "Koziołku Matołku" oraz "Pinokio" w reż. C. Żołyńskiego, tłumaczkę w "Zapachu żużla"  w reż. Jacka Głomba, Hankę w "Norymberdze" w reż. J. Celedy (2012), Jowitę w "Miki Mister DJ", reż. J. Peszek (2012). Nagrodzona Pierścieniem Melpomeny w 2016r. W 2015 r. wyróżniona w Subiektywnym spisie aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego. Autorka licznych projektów edukacyjnych, m.in. instruktorka w programie Lato w Teatrze Łośno 2012 r. i 2013 r., współautorka i wykonawczyni pierwszego w województwie lubuskim spektaklu dla dzieci od 1 roku życia pt. "Baju, baju mój naj-naju", pomysłodawczyni i reżyserka bajki dla dzieci ''Gniewko i Lubinka'' oraz filmu w ramach realizacji projektu o prawach dziecka łączącego wszystkie przedszkola w Barlinku, pt. "Kochaj mnie, abym umiał kochać".

 

Bartłomiej Miernik - reżyser, pedagog, założyciel lubelskiej Fundacji Banina, w której wyreżyserował spektakle grane w teatrach i na najważniejszych festiwalach w kraju. Często podejmuje ważne społecznie, kontrowersyjne tematy. O przedstawieniu w jego reżyserii pt. "Kolorowa, czyli biało-czerwona" o nacjonalizmie i manipulacji pisały ogólnopolskie gazety, rozmawiano o nich również w programach telewizyjnych i radiowych. Przedstawienie gościło w Gorzowie podczas zeszłorocznej edycji FRAP.  W tym roku zaprezentuje swoją najnowszą premierę pt. "Kijów, Dara". Od kilku lat pracuje z młodzieżą i seniorami podczas warsztatów.

 

Iwona Bartnicka - filmoznawca i teoretyk mediów, absolwentka Wydziału Kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, a także scenariopisarstwa i produkcji filmowo-telewizyjnej WSRTiF, kierownik Działu Kultury Filmowej w Miejskim Ośrodku Sztuki, prezes DKF Megaron, wiceprzewodnicząca Rady PF DKF, koordynatorka Gimnazjalnych Spotkań Filmowych oraz Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Filmie „Zmagania z X Muzą”. Prowadzi zajęcia z teorii i historii filmu oraz warsztaty medialne dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i dyrektorów szkół. Współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym, Biblioteką Pedagogiczną w Gorzowie Wlielkopolskim oraz Akademią Gorzowską. Uważa, że o każdym filmie można, a wręcz należy rozmawiać - najlepiej w doborowym towarzystwie...w DKFie. W sali kinowej siada z tyłu, gdyż lubi obserwować reakcje innych widzów.

 

 


 

 

7. Festiwal Filmów Frapujących czeka na krótkie metraże!

 

Prowokujące historie, intrygująca strona formalna, przykuwający uwagę bohaterowie… Czekamy na filmy, które nie pozwolą widzowi przejść obok nich obojętnie. Liczy się świeżość, pomysł, zaskoczenie. Rzucamy Wam filmowe wyzwanie: wyjdźcie poza schemat!

Na zgłoszenia do 7. edycji FRAP czekamy do 10 września 2018 r.

 

Regulamin: POBIERZ
Karta zgłoszenia: POBIERZ

 

Łączna pula nagród: 10.000 PLN

 

Organizator i sponsor nagród:
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp.

 

Fundator Frapy Spectatora:
SPECTATOR Maciej Poznerowicz

 

 


plakat 7. edycji FRAP

wróć