MENU

WYDARZENIA

                      

ADAPTACJE - LESIA PCHEŁKA

Lesia Pchełka, Zatrzymaj się na rok. Zobacz ścieżkę słońca, zdjęcie camera obscura, ekspozycja: 1 rok

przystanek przy ul. Pomorskiej w Gorzowie Wlkp.

 

Zdjęcie przedstawia łukowate ślady od Słońca. To jest mój widok z okna na trzecim piętrze. Możesz zobaczyć krajobraz przez odbite promienie światła na liściach drzew. Fotografia ma wyjątkowe właściwości – potrafi uchwycić chwilę lub dać nam szansę zobaczyć niemożliwe. W tym roku zatrzymaliśmy się, by pomyśleć o tym, co ważne. Wielu zauważyło to, co wcześniej nie było dostrzegane.

Lesia Pchełka jest artystką wizualną na scenie artystycznej w Białorusi. Pracuje z tematem wspomnień i codziennej historii. Jest założycielką artystycznego projektu VEHA, którego celem jest zachowywanie fotografii z domowych archiwów. Od roku 2020 wykłada „Historię wizualną życia codziennego: w European College Liberal Arts w Białorusi. 

Adaptacje. Sztuka w przestrzeni Gorzowa.
Podczas pandemii Miejski Ośrodek Sztuki wychodzi z działaniami także poza obiekt przy ul. Pomorskiej. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z Polski i zagranicy, którzy komentują doświadczenie funkcjonowania w tym wyjątkowym okresie wymagającym bezustannej adaptacji do nowych warunków. Sztuka zaistnieje w przestrzeni Gorzowa: pojawi się na billboardach, plakatach, w pustych witrynach; zatrzyma nas w centrum miasta i na jego obrzeżach.
Celem projektu jest zachęta do wspólnej uważnej refleksji nad współczesnością.


wróć