MENU

WYDARZENIA

Spotkanie z Ewą Rybską i Władysławem Kaźmierczakiem: Performance. Bezgłośna walka o wolność w sztuce.

1 grudnia 2021, 18:00

Ewa Rybska i Władysław Kaźmierczak - Polska / Wielka Brytania / Polska
Duet performerski Rybska & Kaźmierczak zrealizował wiele  politycznych performance'ów dotykających aspektów ograniczonej wolności w sztuce i życiu. Ich przedstawienia koncentrują się na trudnych i traumatycznych tematach takich jak polityczna hipokryzja i kwestie ucisku ze strony państwa katolickiego.
Artyści często posługują się w przedstawieniach ironiczną i nihilistyczną postawą, zwłaszcza wobec instytucji sztuki, fałszywych ikon i idoli sztuki współczesnej.
Być performerem jest postawą wobec świata i siebie, a nie do sztuki obiektów. I dalej: Sztuka Performance jest cichą, heroiczną walką o wolność wyrażania doniosłych i znaczących idei.
Ewa Rybska i Władysław Kaźmierczak zrealizowali pierwszy wspólny performance 27.09.1997 w Novych Zamkach. Od tego czasu stworzyli  ponad 170 performance'ów na Słowacji, we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Białorusi, Irlandii, Słowenii, Meksyku, Indonezji, Kanadzie, Korei, Francji, USA, Izraelu i Finlandii. Występowali w Estonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Chinach i Polsce (21).
W związku z konsekwencjami spowodowanymi krytyczną wobec władz polskich działalnością w 2005 roku wyjechali z kraju i przez 15 lat żyli w Wielkiej Brytanii mając formalne kłopoty w otrzymaniu polskich paszportów. Po 16 latach wrócili do Polski nie widząc sensu życia w brexitowym, nacjonalistycznym UK.
 

Ewa Rybska (62 l.) Ukończyła Szkołę Sztuki i Projektowania. W latach 1996 - 2006 była kuratorem Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Pierwsza w 2001 stworzyła ogólnopolski przegląd sztuki młodych „Rybie Oko”. Monitorowała sztukę młodych artystów pomagając im w rozpoczęciu działalności artystycznej w kraju i nie tylko.

Władysław Kaźmierczak (70 l.) studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zaczął realizować pierwsze żywe akcje/działania w 1974 roku. Był pionierem performance w Krakowie, kuratorem i organizatorem pierwszego ogólnopolskiego festiwalu sztuki performance „Manifestacje/Performance" (Kraków, maj 1981). Kaźmierczak jest performerem, który radykalnie odrzucił możliwość wypowiedzi poprzez inne dyscypliny sztuki. W wolnej Polsce był organizatorem i kuratorem międzynarodowego festiwalu sztuki performance „Castle of Imagination” na Pomorzu podczas 14 jego edycji w latach 1993 – 2006. Po reformie administracyjnej kraju zaprzestano organizowania festiwalu w Bytowie i zmieniono jego formułę ze stacjonarnej na wędrowną - miał miejsce w wielu miastach Polski, Wielkiej Brytanii, USA i Niemczech.
Władysław Kaźmierczak występował także samodzielnie w Japonii, Niemczech, Francji, Korei, Irlandii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Polsce, Belgii, Rumunii i Litwie. Przez 15 lat był dyrektorem Galerii w Słupsku i Ustce. Stworzył 10 lat temu (29.01.2011) wirtualną prywatną grupę „Performers” na FB / 1700 artystów. Ta globalna społeczność nieustannie dzieli się pomysłami i informacjami o działaniach artystycznych. Jako administrator grupy wierzy, że ponadgraniczna komunikacja między artystami eliminuje postawy samolubne i regionalne fobie, podtrzymując ścisłą, niezależną współpracę umożliwiając lepsze zrozumienie świata różnych kultur.

http://www.performance.art.pl/en/en.html
http://www.kazmierczak.art.pl
http://nrla30.com/the-artists/wladyslaw-kazmierczak-ewa-rybska/
 


Ewa Rybska i Władysław Kaźmierczak, fot. Daniel Sperl

Spotkanie z Ewą Rybską i Władysławem Kaźmierczakiem

Spotkanie z Ewą Rybską i Władysławem Kaźmierczakiem

Spotkanie z Ewą Rybską i Władysławem Kaźmierczakiem

Spotkanie z Ewą Rybską i Władysławem Kaźmierczakiem

wróć