MENU

WYDARZENIA

NSK 2021 - ZDANIA NAPOWIETRZNE RYSZARDA GRZYBA

Pkt 3. NSK, 17:00, Witryny dawnego sklepu Troll, obok Studni Czarownic

Ryszard Grzyb - malarz, poeta, projektant graficzny. Urodzony 17 lipca 1956 w Sosnowcu, mieszka w Warszawie. Laureat Nagrody im. Jana Cybisa za 2010 rok.
Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego (1976–1979) oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1979–1981). Dyplom uzyskał w pracowni prof. Rajmunda Ziemskiego. W latach 1982 – 1992 członek Gruppy, z którą wystawiał i uczestniczył w jej akcjach. Był też współzałożycielem i wydawcą pisma Gruppy – „Oj dobrze już”. Prace artysty pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zostały zakupione do kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Galerii Zachęta, muzeów w Katowicach, Bytomiu, Toruniu, Bydgoszczy, Olsztynie oraz zbiorów prywatnych w Polsce i za granicą.
Równolegle do malarstwa uprawia twórczość poetycką, zadebiutował jeszcze w okresie studiów we Wrocławiu. Swoje teksty publikował w „Nowym Wyrazie” (1980, 1981), „Miesięczniku Literackim” (1981), w piśmie „Oj dobrze już”, w publikacji „Sztuka Najnowsza”. „Co słychać” pod red. M. Sitkowskiej (Warszawa 1989), i „Young Poets of a New” Poland, (London 1993) oraz w piśmie artystycznym „Tytuł roboczy” (2004).
W 2004 rozpoczął multimedialny projekt „Zdania napowietrzne”, w ramach którego kolekcjonuje krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne – jak mówi – haiku” i umieszcza je w kontekście zupełnie obcym poetyckim eksperymentom – na billboardach, pocztówkach, ołówkach, kubkach, zmienia je w neony, tabliczki informacyjne. Poprzez zawłaszczenie przestrzeni przeznaczonej dla innego rodzaju komunikatów, artysta wzmacnia siłę ich przekazu, wywołując swego rodzaju suspens. Zdania Napowietrzne zostały wydane przez Świat Literacki (2005) i Miejski Ośrodek Sztuki W Gorzowie Wlkp. w 2015.


wróć