MENU

Edukacja

WAKACJOIMGINACJE 2015 - II tydzień Dom

Słowo o domu
W tym roku rozmawialiśmy o domu. Na każdy dzień przygotowałem inny temat, który był zaproszeniem do rozmowy z uczestnikami. Przez te pięć dni odbyło się kilka różnych warsztatów, jednak były one ze sobą połączone i każdy kolejny był uzupełnieniem poprzedniego. Budowaliśmy wspólnie dom w jednym z pomieszczeń Miejskiego Ośrodka Sztuki. Jego konstrukcja składała się z filarów. W wyniku rozmowy i konkretnych ćwiczeń uczestnicy nazywali kolejne filary, co było dużym i miłym zaskoczeniem. Powstały: filar miłości, rodziny i bezpieczeństwa. Każdy z nich składał się nie tylko z haseł, ale dzieci wypełniły je także treścią - skojarzeniami, konkretnymi sytuacjami.
Sam temat zaproponowany przez Agnieszkę Kowalską-Kucharczyk, czyli DOM, okazał się bardzo inspirujący. Dzieci nie tylko bawią się w dom. Okazuje się, że potrzebna jest także rozmowa wokół tematów związanych z domem: jakie jest w nim nasze miejsce, jak się po nim poruszamy, co tworzy tak naprawdę dom? Zauważyłem, że pomimo różnic w materialnym wyglądzie naszych domów (ktoś ma swoje łóżko, ktoś inny pokój, a ktoś inny swoje piętro), to łączą nas te właśnie te filary. Takie odkrywanie domu i uświadomienie sobie przez dzieci wartości z nim związanych poszerza jego znaczenie. To nie tylko ściany i meble, miejsce zabaw i wypoczynku, ale przede wszystkim to "mama, tata, brat, siostra, kot, pies, rybki". Warsztat plastyczny był też czasem na zastanowienie się nad relacjami w rodzinie (z kim najczęściej przebywamy, a z kim najbardziej lubimy się bawić), które z nich łatwiej było zwizualizować.
Uczestnicy Wakacjoimaginacji byli bardzo zaangażowani w każde zadanie, pomimo trudności poruszanych tematów. Otworzyli się na rozmowę o ich domu (co nie zawsze przychodzi z łatwością dorosłym) i wykonali wiele ciekawych prac, które były wynikiem postawionego tematu i wspólnych i indywidualnych rozmyślań.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za ten wspólnie spędzony czas w twórczej atmosferze.
Przemysław Szydłowski

 

Przemysław Szydłowski
ur. 1983, Gorzów Wlkp.
Absolwent Malarstwa oraz Wydziału Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, edukacją artystyczną, grafiką. Obecnie pracuje jako nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu. Współpracuje ze stowarzyszeniami i fundacjami, prowadząc warsztaty artystyczne, uczestnicząc w międzynarodowych projektach wymiany młodzieży.
Wybrane projekty:
Festiwal Malta – warsztaty artystyczne, Poznań 2015
Międzynarodowa wymiana młodzieży, Kassel 2014,
Warsztaty dla młodzieży z Ośrodka Anastasis, Strychy 2014
Wakacjoimaginacje, MOS, Gorzów Wlkp., 2014
Warsztaty dla młodzieży z Ukrainy, MDK nr 1, Poznań 2014
 
Wybrane wystawy:
Nie miejsce - 44. Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama, Świnoujście 2014,
5 o' clock - wystawa poplenerowa w Kinie Amarant, Poznań 2014
Rozpoznawania - 43. Międzynarodowy Kampus Artystyczny Fama, Świnoujście 2013,
Reenactment – Rozbrat, Poznań 2011.
 


wróć