MENU

  • 247 godzin - plakat wystawy

Wystawy

WIKTOR ZIN - RYSUNEK

GRUDZIEŃ

RYSUNKI Z WYKŁADÓW

Wiktor Zin urodził się 14 września 1925 r. w Hrubieszowie. Architekt, profesor zwyczajny Politechniki Krakowskiej. Ukończył Akademię Górniczo- Hutniczą w Krakowie na Wydziale Politechnicznym. Dyplom uzyskał w 1950 r. Wielką popularność profesorowi Wiktorowi Zinowi przyniósł występ w telewizji. Prowadząc wykłady z dziejów architektury, równocześnie rysował plany i przekroje gmachów, wyjaśniał styl zabytków i tłumaczył ich wartość i piękno. Na oczach widzów objawiał się prawdziwy wirtuoz rysunku, a zarazem historyk- odczytujący przeszłość dzieła sztuki. 
Zin posiada zdolności ścisłego ujmowania kształtów architektonicznych, bez przerysowywania ich. Jego obrazy architektury oznaczają się prawdą, są realistyczne-, ale równocześnie noszą cechy spojrzenia na przedmiot. Zin stosuje w nich liryzm a nawet sentymentalizm. 
Do odczytania przeszłości służy Zinowi jego niezwykła pamięć. Widzimy w jego obrazach i studiach budynki i mury, ludzi na ich właściwym tle, a wszystko ujęte w cykle. Jego twórczość idzie obecnie wyraźnie w kierunku malarskim. Pozostawia on za sobą wymiary i proporcje w obrazach na rzecz nastroju świateł i cieni; fragmenty wypowiedzi prof. Karola Estreichera.

      Do końca grudnia w Biurze Wystaw Artystycznych można oglądać rysunki z wykładów prof. Wiktora Zina, autora bardzo znanego przed laty telewizyjnego programu „Piórkiem i węglem”. Prof. W. Zin na oczach telewidzów wykonał 10 tysięcy rysunków. Warto, więc przyjść na gorzowską wystawę i przyjrzeć się pięknym dworkom, drewnianym kościółkom, ciekawym detalom krajobrazu, architektury, techniki. Wszystkie prace powstały na wykładach, były ilustracjami opowiadań; Gazeta Lubuska 08.12.2001r.

 


wróć