MENU

Wystawy

ROZMOWY / GESPRÄCHE

Otwarcie 15.10.2020, 18:00
Wystawa czynna do 22.11.2020

Kurator: Tomasz Wilmański

PAWEŁ POLUS
ROLF GIEGOLD
EWA KULESZA
ROLAND STRATMANN
NATALIA BRANDT
INGE MAHN
TOMASZ WILMAŃSKI
JÜRGEN O. OLBRICH

Wystawa pt. „ROZMOWY / GESPRÄCHE” zaprezentuje prace ośmiu artystów związanych z Galerią AT w Poznaniu, czterech z Polski - Natalia Brandt, Ewa Kulesza, Paweł Polus, Tomasz Wilmański i czterech z Niemiec - Rolf Giegold, Inge Mahn, Jürgen O. Olbrich, Roland Stratmann.
Idea pokazu zakłada nawiązanie swoistego dialogu pomiędzy artystami wywodzącymi się z różnych generacji wiekowych, wychowanymi w różnych kulturach, mających różne podejście do sztuki. Łączy ich duża aktywność twórcza, pasja partycypacji w sztuce, czy posługiwanie się współczesnymi mediami, takimi jak instalacja, wideo, fotografia, rysunek, książka artystyczna, poezja wizualna.
Zawarte w tytule wystawy odwołanie się do pojęcia „rozmowy/dialogu” to, z jednej strony, sprowokowanie autentycznej wymiany myśli pomiędzy twórcami żyjącymi w sąsiednich krajach, po dwóch stronach granicy (już od jakiegoś czasu symbolicznej), z drugiej strony, to próba przełamywania stereotypów związanych z historycznym i obecnym bagażem doświadczeń dzielącym - łączącym Polskę i Niemcy. W tym kontekście naczelnym założeniem wystawy „ROZMOWY / GESPRÄCHE” jest pokazanie, że w sztuce, będącej personalną funkcją bytową, rozgrywa się od pokoleń podstawowe pole dialogu, porozumienia, przenikania się kultur, oraz że w swoich pryncypiach dociera ona do uniwersalnych wartości intelektualnych i duchowych.


Paweł Polus (ur. 1979); w latach 1999 - 2004 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Dyplom w zakresie rysunku i grafiki (pod kierunkiem prof. J. Kozłowskiego i prof. T. Jackowskiego) uzyskał w 2004 roku. Obecnie jest asystentem w Pracowni Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W sztuce zajmuje się malarstwem, obiektami, rysunkiem, książką artystyczną. Prace artystyczne prezentował m.in. w Galerii PWW, Zielona Góra, Galerii Naprzeciw Poznań, w Instytucie Polskim, Seoul, Korea, Galerie Emerson, Berlin, Galerii Oko/Ucho, Poznań, Galerie Villa Zanders, Bergisch Gladbach, Niemcy, Haus am Luetzowplatz, Berlin, Galerii Aneks, Poznań. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Rolf Giegold (ur. 1970); studiował archeologię w latach 1990-1993 na Uniwersytecie Saarland w Saarbrücken oraz na Uniwersytecie Crecte w Rethymnon. W latach 1993-99 studiował sztukę w Hochschule der Bildenden Künste Saar, Saarbrücken i w Ecole Nationale des Beaux-Arts, Dijon. W sztuce zajmuje się przede wszystkim instalacją dźwiękową, obiektami, fotografią, pracami na papierze i w przestrzeni otwartej. Swoje prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Villa Rosenthal, Jena, Emerson Gallery Berlin, Singuhr Hoergalerie, general public Berlin, Galerie für Aktuelle Kunst Deinste, Hospitalhof Stuttgart, Kunsthalle Göppingen, Bellevue-Saal Wiesbaden, Kunstverein Ebersberg, Institut für Aktuelle Kunst im Saarland, Saarlouis (z Christiną Kubisch), Kunstverein Bochum, Kunstverein Böblingen, Museum für Vor- und Frühgeschichte Saarbrucken, Akademie der Künste Berlin/ Künstlerhof Berlin-Buch, Städtische Galerie im Alten Bau, Geislingen/Steige oraz na pokazach w Austrii, Anglii, Turcji, Francji. Artysta związany jest od wielu lat z berlińską Galerią Emerson. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Ewa Kulesza (ur. 1977); w latach 1997-2003 studiowała rzeźbę i fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom w zakresie rzeźby i rysunku uzyskała w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego i prof. Jarosława Kozłowskiego, oraz w zakresie fotografii u ad. Krzysztofa J. Baranowskiego. Od 2004 roku pracuje na Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (Pracownia Rysunku). W sztuce realizuje przede wszystkim książki artystyczne, instalacje, obiekty, rysunki. Swoje prace prezentowała na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Aneks, Poznań, Galerii Post-Office, Poznań, NKD-The Nordic Artists Centre, Dale, Norwegia, Terra Nullius na V Berliner Kunstsalon, Berlin, Niemcy, Galerii OKO/UCHO, Poznań, Haus am Luetzowplatz, Berlin, Niemcy, Klaipeda Culture Communicaton Center & Exhibition Hall, Kłajpeda, Litwa, Galerii Naprzeciw, Poznań, Galerii Program, Warszawa, Galeria Wozownia, Toruń. Mieszka i pracuje w Poznaniu i Warszawie.

Roland Stratmann (ur. 1964); w latach 1984 - 1990 studiował na Uniwersytecie Sztuki w Berlinie (Universität der Künste Berlin). W sztuce zajmuje się przede wszystkim instalacją, performance, jak również tworzy wielkoformatowe aranżacje rysunkowe. Prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych m.in. Galerie Dürer, Goethe-Institut Istanbul, Turcja, Galerie Kai Hilgemann, Berlin, Algarden Gallery, Boras, Szwecja, Galerie von Tempelhoff, Karlsruhe, Galerie weisser elefant, Berlin, galerie laurent mueller, Paris, Francja, C&K Galerie, Berlin, Galerie Hovestadt, Münster-Nottuln, oraz brał udział w licznych wystawach zbiorowych w Niemczech, Anglii, Japonii, Czechach, Polsce, Turcji, Holandii, Argentynie, Chile, Paragwaju, Francji, Izraelu. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Natalia Brandt (ur. 1983); studiowała malarstwo i rysunek na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2003-2009). Dyplom realizowała z rysunku i malarstwa w pracowniach prof. Jarosława Kozłowskiego i prof. Dominika Lejmana (2009). Aktualnie prowadzi V Pracownię Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Prace artystyczne prezentowała na wystawach indywidualnych m.in. w Centro di Arte Contemporanea Café Europe, Rzym, Włochy, Galerii Naprzeciw, Poznań, Fundacji Profile, Warszawa, Galerii Oko/Ucho, Poznań, Galerii Aneks, Poznań, oraz brała udział w wystawach zbiorowych m.in.: „Teraz rysunek. Punkty zbieżne” CK Zamek, Poznań, „Bez uzasadnienia” Galeria Aneks, Poznań, „bez tytułu” Fundacja Profile, Warszawa, „=” (Równa się)” Galerie Nord, Berlin, Niemcy, „Reversed seeing” Contemporary Art Museum Ise, Japonia, „Sztuka dla puszczy” Galeria Miejska Arsenał, Poznań, “Solaris” Kortrijk, Belgia, “Alternative views” Haus am Lützowplatz, Berlin, Niemcy. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Inge Mahn (ur.1943); studiowała w latach 1964-1971 w Pracowni Rzeźby Josepha Beuysa w Staatlichen Kunstakademie Düsseldorf. Prowadziła zajęcia ze studentami na kilku uczelniach plastycznych w Niemczech, m.in. w Düsseldorfie Stuttgarcie, Berlinie. Od kilku lat prowadzi Stallmuseum w Gross Fredenwalde. Prace artystyczne wystawiała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych m.in. w PS 1, New York, Künstlerhaus Bethanien, Berlin, Diane Brown Gallery, New York, Kunsthalle, Helsinki, Städt. Galerie im Lenbachhaus, Monachium, Apollohuis, Eindhoven, Galerie Bruster, Wuppertal, Emerson Gallery, Galerie Max Hetzler Berlin, oraz brała udział w wielu wystawach zbiorowych w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Anglii, Danii, Francji, Szwecji, Norwegii, Islandii. Uczestniczyła m.in. w „documenta 5”, w Kassel (1973) i „Zeitlos”, w Hamburger Bahnhof, Berlin (1988). Mieszka i pracuje w Berlinie i Gross Fredenwalde.

Tomasz Wilmański (ur. 1956); w latach 1977-1982 studiował rzeźbę w PWSSP w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny). Po dyplomie, w 1982 roku założył Galerię AT, która działa pod jego kierownictwem do dnia dzisiejszego na terenie UAP. Był inicjatorem
i kuratorem wielu wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. (Pracownia Książki Artystycznej). W sztuce zajmuje się rzeźbą, instalacją, rysunkiem, poezją wizualną, książką artystyczną, performance. Swoje prace artystyczne prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Galerii Akumulatory 2 w Poznaniu, Galerii BWA w Lublinie, Galerie Colpo w Berlinie, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Galerii Awangarda BWA we Wrocławiu, Bunkier Sztuki w Krakowie, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii XX1 w Warszawie, Instytucie Polskim w Berlinie, oraz brał udział w wystawach w Niemczech, Austrii, Francji, Kanadzie, Włoszech, Estonii, Afryce Płd., Szwecji, Holandii. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

Jürgen O. Olbrich (ur. 1955); niemiecki artysta wizualny, performer, wydawca
i kurator wystaw. Jest przedstawicielem poezji konkretnej i wizualnej oraz twórcą sztuki poczty. W latach 1995-1996 był profesorem gościnnym na Uniwersytecie w Kassel. W latach 2001-2013 był kuratorem w Kasseler Kunstverein. Wiele lat współpracował z Wolfgangiem Hainke, Norbertem Klassenem, Emmettem Williamsem. Pracuje ze znalezionymi materiałami, metodami losowymi i kombinacjami słowo-obraz, aby udokumentować upływ czasu jako przemijania. Swoje prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych na całym świecie (m.in. w 1987 roku uczestniczył w „documenta 8 w Kassel). Mieszka i pracuje w Kassel.

 

Partner:


Rozmowy - plakat wystawy

wróć