MENU

Wystawy

ŚLICZNA JESTEŚ LALECZKO - cykl KINO i SZTUKA

KINO i SZTUKA
Zapraszamy do udziału w nowym programie MOS „KINO i SZTUKA”. Łączymy nasze siły, czyli sztukę, film oraz edukację. Duży ekran oddajemy artystom wizualnym – autorom filmów pełnometrażowych, dokumentalnych, fabularnych, animacji czy wideo performance. Pokazujemy filmy reżyserowane przez kuratorów, artystów i o artystach, które wychodzą poza ramy tradycyjnego kina. Prezentujemy kino, które jest otwarte na tradycję i eksperyment oraz takie, które nie jest obojętne na kwestie społeczne. „KINO i SZTUKA” to także okazja do dyskusji z twórcą filmu – po projekcji kinowej zapraszamy na spotkania z artystami.

22.02.2017, 19:00
sala kinowa
Śliczna jesteś Laleczko

wideo performans Aleksandry Kubiak
z udziałem Elżbiety Lisowskiej-Kopeć

po projekcji spotkanie z artystką poprowadzi Marta Gendera

Najnowsza realizacja Aleksandry Kubiak odnosi się do osobistej traumy związanej z tragiczną śmiercią matki. „Śliczna jesteś Laleczko” to film, w którym metody wypracowane w poprzednich realizacjach zostały zastosowane do autoanalizy i próby wywołania katharsis u samej autorki. Odgrywa ona tutaj wiele ról: jest animatorką procesu, reżyserką filmu, podmiotem artystycznego i terapeutycznego eksperymentu. Bezpośrednimi świadkami tego działania są tylko towarzyszący artystce kamerzysta, dźwiękowiec oraz aktorka Elżbieta Lisowska-Kopeć, która wciela się w postać tragicznie zmarłej matki artystki. To wcielanie się odbywa się stopniowo, postać matki budowana jest w konsultacji z córką. Zadanie aktorskie nie jest łatwe, ponieważ zakłada odtworzenie niezwykle emocjonalnej relacji obu kobiet.
Marek Wasilewski


Aleksandra Kubiak
ur. 1978, artystka wizualna. Od 2012 roku jest doktorantką na Interdyscyplinarnych Studiach Doktoranckich na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, w grudniu 2016 uzyskała tytuł doktora sztuk pięknych. Od 1999 do 2004 roku studiowała Edukację Artystyczną na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2001 - 2013 tworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. W 2011 artystka wznowiła pracę indywidualną, tworzy wideo, performansy z udziałem publiczności i zaproszonych gości, obiekty. Interesuje ją możliwość społecznego oddziaływania sztuki. W latach 2013 - 2015 prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Artystycznym w Instytucie Sztuk Wizualnych UZ. W 2015 kuratorowała roczny cykl wydarzeń „Trzy, Czte, Ry! Performance!”. Związana z Galerią BWA Zielona Góra oraz Fundacją Salony. Obecnie mieszka i pracuje w Zielonej Górze.
 
Elżbieta Lisowska-Kopeć
ur. 1954. Aktorka, polonistka, animatorka, autorka. W 1980 ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Rok później zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Od 1974 do 1994 roku była związana z wrocławskim teatrem Kalambur. Wtedy też uczestniczyła w organizowaniu Międzynarodowych Spotkań Teatru Otwartego. W 1982,1998 i 2014 wydane zostały trzy monografie teatru Kalambur, które zredagowała. W latach 1997-1998 brała udział w realizacjach teatralnych tzw. Kompanii Fredrowskiej oraz Teatru 3 Krzesła we Wrocławiu. Jest pomysłodawczynią Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich- FeTA, który odbywa się we Wrocławiu od 2000 roku do dnia dzisiejszego. Współpracowała z Działem Kulturalnym Polskiego Radia Wrocław. Od 2008 do 2015 roku pracowała jako aktor w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Od 2013 roku prowadzi w Zielonej Górze zajęcia teatralne z młodzieżą niepełnosprawną. W 2014 roku w Cricotece w Krakowie odtwarzała postać Wiery Gran w czytaniu performatywnym sztuki Agaty Tuszyńskiej. W 2015 roku wyreżyserowała sztukę Doroty Masłowskiej „Między nami dobrze jest” w teatrze w Białymstoku.
 
Krzysztof Gawałkiewicz

ur. 1974 w Zielonej Górze. W latach 2000-2003 studiował na Wydziale Operatorskim Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralna w Łodzi. Od 1990 współtworzy niezależną grupę filmową SKY PIASTOWSKIE. Laureat m.in. Głównej Nagrody za zdjęcia do filmu „Osiem w poziomie” (konkursie kina niezależnego, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia 2009). Od 2006 roku współpracuje z TVP1 i TVP2 realizując zdjęcia i montaż dla „Magazynu Ekspresu Reporterów”. Mieszka i pracuje w Zielonej Górze.

Wstęp wolny

 


KINO i SZTUKA

wróć