MENU

Film
REPERTUAR
Zobacz wszystkie >

Kino kobiece czy kino kobiet?

Marcowy cykl rozpoczęliśmy mocnym uderzeniem - filmowym oraz oratorskim!

 

Podczas spotkania 6 marca do cyklu wprowadziła widzów dr Monika Talarczyk-Gubała - absolwentka filologii polskiej ze specjalnością filmoznawczą UAM w Poznaniu, adiunktka w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Autorka m.in..:  „Wszystko o Ewie. Filmy Barbary Sass a kino kobiet w drugiej połowie XX wieku” oraz  „Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii”, za który otrzymała Nagrodę PISF 2014. W niezwykle ciekawy sposób nakreśliła portret reżyserki Barbary Sass oraz zjawisko kina kobiet.

 

Nasze przewodnie hasło cyklu w przewrotny sposób skłoniło widzów do refleksji nad sposobem postrzegania rzeczywistości przez kobiety stojące za kamerą a nam przyspożyło nam wiele wątków do rozmów.

A Wy zastanawialiście się nad tym zagadnieniem? Spojrzenie kobiece czy spojrzenie kobiet?

 

Ekranowe spotkania z kobietami - reżyserkami oraz niezwykłymi filmowymi bohaterkami rozpoczął seans niespodzianka - kino pełne napięcia, sensacyjne w sposobie prowadzenia narracji i zarazem bardzo emocjonalne. W roli głównej Ewa Szykulska - jedna z ciekawszych polskich aktorek starszego pokolenia w reżyserii równie ciekawej przedstawicielki sztuki filmowej.

 

W kolejne czwartki zaprezentowaliśmy:

Hannah Arendt, reż. Margarethe von Trotta

Zimny pocałunek, reż. Lynne Stopkewich

Salto, reż. Cate Shortland

 


Słowo wstępne - dr Monika Talarczyk - Gubała

wróć